Polonya Turistik Vize

Polonya Turist Vizesi

Polonya turist vizesi, Polonya’yı turistik amaçla bir tur şirketi veya bireysel organizasyonuyla ziyaret etmek isteyenlerin başvurması gereken vize tipidir. Polonya turist vizesi Schengen C vize kategorisindedir. 

Polonya Schengen Bölgesi dahilindedir. Polonya turistik vizesine sahip olan kişiler Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’da vize süresi dahilinde serbest dolaşım hakkına sahip olur. Schengen vize başvurularında çocukların da şahsen vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Daha önce aldığı Schengen vizelerinde VIS ibaresi bulunmayan başvuru sahiplerinin Polonya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezi aracılığıyla parmak izi vermesi gerekmektedir. 12 yaşının altındaki çocuklar parmak izi prosedüründen muaftırlar. 18 yaş altındaki çocuklar başvurularını ancak ebeveynlerinden biri ya da yasal vasi ile birlikte yapabilir.

Avrupa Birliği Konseyi’nin Vizeye ilişkin Topluluk Yasasının 810/2009 sayılı tüzüğü uyarınca, Polonya Schengen vize başvuruları planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinden tamamlanmalıdır. 

Hususi pasaport sahipleri Polonya'da 90 günü geçmemek kaydıyla vize prosedüründen muaftırlar. 13 Temmuz 2009'da Avrupa Parlamentosu tarafından verilen kararla 6 yaşından küçük çocuklar; eğitim amacıyla Polonya'ya seyahat edenler; 28 Eylül 2005 Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'nin 810/2009 nolu kararıyla kısa süreli vize rejimleri Schengen bölgei ülkeleri tarafından kolaylaştırılacak olan üçüncü dünya ülkelerinden bilimsel araştırma amacı ile seyahat eden araştırmacılar, kar amacı gütmeyen organizasyonlar aracılığıyla düzenlenen seminer, sportif, kültürel etkinliklere katılan 25 yaşının altındaki başvuru sahipleri vize ücretinden muaftır. 

Polonya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kısa süreli seyahatler için Polonya vize ücreti 223 TL'dir. Polonya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize hizmet servisinin komisyon ücreti de vize harç ücretine eklenmektedir. Polonya Schengen vize ücretleri başvuru sırasında nakit olarak ödenmektedir. Polonya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda veya başvuru sahibinin herhangi bir fikir değişikliği durumunda  vize ücreti iade edilmemektedir.  Polonya vize başvuruları hakkındaki tek karar yetkisi Polonya Konsolosluğuna aittir. 

Polonya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Polonya Konsoloslukları tarafından istenmekte olan Polonya turistik schengen vizesi gerekli belge listesi aşağıdaki gibidir;

1.Polonya vize başvuru formu

*Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış Polonya Schengen vize başvuru formu kişinin eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgileriyle doldurulmuş olmalıdır.

Polonya Turistik Vize


2. Pasaport 

Polonya Konsolosluğu Schengen vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki kriterleri aramaktadır;

* Polonya turistik vize başvurularında kullanılacak Pasaportların en az iki sayfasının boş olması gerekir.

* Pasaportun son on yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski pasaportla (Lacivert) başvuru yapılıp, vize alınmış olsa dahi ülkeye girişiniz kabul edilmeyebilir. 

* Pasaportların seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. 


3. 2 adet Biyometrik Fotoğraf 

*Polonya Konsolosluğunun istediği biyometrik fotoğraf ebatları 35x45 mm' dir.

*Polonya turistik vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi gerekir.

*Maksimum son üç ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

*Fotoğrafın arka fonu beyaz, kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir ülkenin vize işleminde kullanılmamış olması gerekir.

 

4. Tam vukuatlı nufus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi:

*Polonya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal belge olarak beyan edilmelidir.

* Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

 

5. Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler:

*Polonya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bodroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olması gerekir.

*Polonya Turist vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 5000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir.

*Ayrıca Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri vize başvuru belgeleri arasında bulundurulmalıdır.

6. Polonya Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi;

*Polonya Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun ya da çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından Polonya Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış olmalıdır. Polonya Konsolosluklarına veya Elçiliğine yazılacak dilekçe, İşveren veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olması gerekir.

*Polonya Konsolosluğunu hitaben yazılacak olan vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Polonya'ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerini içermelidir. 

* Polonya Schengen vizesi alacak olan kişi İşveren ise; 

şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlaması gerekir.

* Polonya Turistik Schengen vizesi alacak olan kişi Emekli ise; 

yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek Konsolosluğa hitaben şahsen yazması gerekir.

*Polonya Schengen vizesi alacak olan kişi Devlet Dairesi çalışan ise;

 bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

*Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe olması gerekir.

*Polonya vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Polonya seyahati sonrası 2. veya 3. Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmesi gerekir.

7.Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler;

*Vergi levhası; Polonya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini içermelidir. 

*Faaliyet belgesi; Polonya vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı güncel tarihli olarak ibraz edilmelidir.

*Şirketin imza sirküleri ; Polonya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

*Şirketin ticaret sicil gazetesi; Polonya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

 

8. Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; 

Polonya vize müracaatında bulunacak kişilerin

*SGK işe giriş bildirgesi,

*SGK hizmet dökümü,

*Bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi olması gerekir.

 

9.Polonya'ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek bu ülkede seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi:

*Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Polonya’da konaklama gerçekleştireceği yere ait bilgiler.Polonya turistik vize başvuruları için yapılacak hotel rezervasyonları kişinin Polonya'da bulunacağı tarihleri içermelidir.

*Polonya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Polonya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren belgeler

*Polonya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin Polonya seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi.

*Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı Polonya seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri mevcut olması gerekir.

*Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin Polonya’da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin Polonya’da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu gerekmektedir.

 

10.Polonya Schengen turistik vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge;

*Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Polonya'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

 

11. Aşağıdaki ünvanlara sahip olan kişilerin ek olarak hazırlaması gereken belgeler şöyledir;

Polonya turistik vizesi alacak kişi Emekli ise;

*Emekliğini gösteren belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Polonya turistik vizesi alacak kişi memur ise;

*Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum belgeleri

Polonya turistik vizesi alacak kişi öğrenci ise;

*Güncel tarihli orjinal öğrenci belgesi olması gerekir.

Polonya turistik vizesi alacak kişi çiftçi ise;

*Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler gerekmektedir.

 

12.Polonya Turistik vizesi almak için aşağıdaki özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

*Polonya turistik vizesi alacak kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmesi gerekir.

*Polonya turistik vize alacak kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.

*Polonya turistik vizesi alacak kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini vermesi gerekir.

*Pasaport fotokopileri, Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

Polonya Turistik Vize

Duyurular

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün 09.00 / 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2021-01-12 12:40:20

Polonya Konsolosluğu Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecektir

Türkiye’de hizmet veren Polonya temsilcilikleri Türkiye ve Polonya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ...
2021-01-12 12:00:46

Polonya Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Polonya Başkonsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı&nb...
2021-01-12 11:59:09

Polonya Konsolosluk vize randevu alma sistemi hakkında bilgilendirme

Polonya İstanbul Konsolosluğu vize randevuları alabilmek için linkteki siteyi ziyaret edebilirsiniz; http://www.e-konsulat.gov.pl ...
2020-10-30 15:43:30
Tüm Duyurular
Turistik Vize