Polonya Ticari Vize

Polonya Ticari Vize

Polonya ticari vize, Polonya’ya kısa süreli ticari faaliyette bulunmak amacıyla seyahat etmeyi planlayanların başvurması gereken Polonya Schengen kategorisindeki vize türüdür. Polonya ticari vize başvurusunda bulunan kişinin seyahatinin mesleksel gerekliliği Polonya’da faaliyet gösteren firma tarafından konfirme edilmelidir. Polonya ticari vize talebinde bulunan kişinin mesleksel durumuna göre ibraz etmesi gereken dilekçeler mevcuttur. Türkiye’de bağlı bulunulan şirketten alınan dilekçede, Polonya’ya seyahat edecek personelin şirkette izinli olduğu tarihler yer almalı ve personelin şirketteki işini sürdüreceği belirtilmelidir. Polonya ticari vize talep dilekçesi Polonya Konsolosluğuna hitaben hazırlanmalı, Polonya vizesinin basılacağı pasaportun yolcunun dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir. 

Polonya Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Polonya Ticari vizede, güncel Euro kurlarına göre harç ücretinde ve servis bedellerinde değişiklik olabilir. Polonya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize hizmet servisinin komisyon ücreti de vize harç ücretine eklenmektedir. Polonya Schengen vize ücretleri başvuru sırasında nakit olarak ödenmektedir. Polonya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda veya başvuru sahibinin herhangi bir fikir değişikliği durumunda  vize ücreti iade edilmemektedir.  Polonya vize başvuruları hakkındaki tek karar yetkisi Polonya Konsolosluğuna aittir. 

Polonya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya Konsoloslukları tarafından istenmekte olan Polonya Ticari schengen vizesi gerekli belge listesi aşağıdaki gibidir;


1.Polonya vize başvuru formu

*Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış Polonya Schengen vize başvuru formu kişinin eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgileriyle doldurulmuş olmalıdır.


2. Pasaport 

Polonya Konsolosluğu Schengen vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki kriterleri aramaktadır;

* Polonya Ticari vize başvurularında kullanılacak Pasaportların en az iki sayfasının boş olması gerekir.

* Pasaportun son on yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski pasaportla (Lacivert) başvuru yapılıp, vize alınmış olsa dahi ülkeye girişiniz kabul edilmeyebilir. 

* Pasaportların seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. 


3. 2 adet Biyometrik Fotoğraf 

*Polonya Konsolosluğunun istediği biyometrik fotoğraf ebatları 35x45 mm' dir.

*Polonya Ticari vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi gerekir.

*Maksimum son üç ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

*Fotoğrafın arka fonu beyaz, kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir ülkenin vize işleminde kullanılmamış olması gerekir.

 

4. Tam vukuatlı nufus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi:

*Polonya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal belge olarak beyan edilmelidir.

* Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

 

5. Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler:

*Polonya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bodroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olması gerekir.

*Polonya Ticari vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 5000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir.

*Ayrıca Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri vize başvuru belgeleri arasında bulundurulmalıdır.

Polonya Ticari Vize

 

6. Polonya Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi;

*Polonya Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun ya da çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından Polonya Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış olmalıdır. Polonya Konsolosluklarına veya Elçiliğine yazılacak dilekçe, İşveren veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olması gerekir.

*Polonya Konsolosluğunu hitaben yazılacak olan vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Polonya'ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerini içermelidir. 

* Polonya Schengen vizesi alacak olan kişi İşveren ise; 

şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlaması gerekir.

* Polonya Ticari Schengen vizesi alacak olan kişi Emekli ise; 

yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek Konsolosluğa hitaben şahsen yazması gerekir.

*Polonya Schengen Ticari vizesi alacak olan kişi Devlet Dairesi çalışan ise;

 bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

*Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe olması gerekir.

*Polonya Ticari vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Polonya seyahati sonrası 2. veya 3. Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmesi gerekir.

Polonya Ticari Vize

7.Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler;

*Vergi levhası; Polonya Ticari vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini içermelidir. 

*Faaliyet belgesi; Polonya Ticari vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı güncel tarihli olarak ibraz edilmelidir.

*Şirketin imza sirküleri ; Polonya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

*Şirketin ticaret sicil gazetesi; Polonya Schengen Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

 

8. Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; 

Polonya  Ticari vize müracaatında bulunacak kişilerin

*SGK işe giriş bildirgesi,

*SGK hizmet dökümü,

*Bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi olması gerekir.

 

9.Polonya'ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek bu ülkede seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi:

*Polonya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Polonya’da konaklama gerçekleştireceği yere ait bilgiler.Polonya Ticari vize başvuruları için yapılacak hotel rezervasyonları kişinin Polonya'da bulunacağı tarihleri içermelidir.

*Polonya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Polonya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren belgeler

*Polonya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin Polonya seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi.

*Polonya vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı Polonya seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri mevcut olması gerekir.

*Polonya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin Polonya’da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin Polonya’da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu gerekmektedir.

 

10.Polonya Schengen Ticari vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge;

*Polonya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin Polonya'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

 

11. Aşağıdaki ünvanlara sahip olan kişilerin ek olarak hazırlaması gereken belgeler şöyledir;

Polonya Ticari vizesi alacak kişi Emekli ise;

*Emekliğini gösteren belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Polonya Ticari vizesi alacak kişi memur ise;

*Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum belgeleri

Polonya Ticari vizesi alacak kişi öğrenci ise;

*Güncel tarihli orjinal öğrenci belgesi olması gerekir.

Polonya Ticari vizesi alacak kişi çiftçi ise;

*Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler gerekmektedir.

 

12.Polonya Ticari vizesi almak için aşağıdaki özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

*Polonya Ticari vizesi alacak kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmesi gerekir.

*Polonya Ticari vize alacak kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.

*Polonya Ticari vizesi alacak kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini vermesi gerekir.

*Pasaport fotokopileri, Polonya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

 

Polonya Ticari Vize İşlemleri

Duyurular

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün 09.00 / 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2021-01-12 12:40:20

Polonya Konsolosluğu Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecektir

Türkiye’de hizmet veren Polonya temsilcilikleri Türkiye ve Polonya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ...
2021-01-12 12:00:46

Polonya Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Polonya Başkonsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı&nb...
2021-01-12 11:59:09

Polonya Konsolosluk vize randevu alma sistemi hakkında bilgilendirme

Polonya İstanbul Konsolosluğu vize randevuları alabilmek için linkteki siteyi ziyaret edebilirsiniz; http://www.e-konsulat.gov.pl ...
2020-10-30 15:43:30
Tüm Duyurular
Ticari Vize